Kayseri Chamber of Commerce

Period
2014
Scale
10000 - 100000
Status
Competition Project

Info

CLIENTSTARTFINISHAREALOCATIONSTATUS
Kayseri Ticaret Odası2014201410.200 m²KayseriYarışma Projesi Mansiyon

Gallery

DETAILS

Tasarım doğal bir kentsel unsur olan “yeşil omurga” inönü parkı  ile anlamsal ve mekansal ilişki kuracak biçimde ele alınmıştır.

Yapı önündeki sert ve yumuşak peyzaj içeren alan ile birlikte bir “kent bahçesi” tanımlamaktadır. kurguda yer alan iç bahçeler, üst bahçe ve kent odası niteliğindeki kış bahçesi bu mekansal kimliği yapı alanı içinde sürdüren ve pekiştiren unsurlardır.

Katılım ve davetkarlık kavramları ışığında; gereksinim programı ticari faaliyetin doğasıyla da uyumlu olarak bir “iletişim  ve tanıtım ortamı” olarak yorumlanmış ve mekanlaştırılmıştır.

Sosyo kültürel işlevler yapı içinde “kent odası” niteliğindeki ana odak etrafında ve bağımsız kullanıma da elverişli olarak kent bahçesi yönünde konumlandırılmış, böylelikle etkinliklerin kentsel algıda öne çıkacağı ve kentsel yaşantıya canlılık sunacağı düşünülmüştür.

Yapı temel kullanıcıları olan oda üyelerine, yöneticilere ve çalışanlara ise insancıl, doğal değerler ile bütünleşik, şeffaf, esnek ve her türlü değişikliğe uyumlu “insani bir çalışma ortamı” sunmaktadır.