Adana Ticaret Odası

Periyot
2014
İnşaat Alanı
10000 - 100000
Durum
Yarışma Projesi

Künye

İŞVERENBAŞLANGIÇBİTİŞİNŞAAT ALANIYERDURUM
Adana Ticaret Odası2014201421.654 m²AdanaYarışma Projesi Mansiyon

Galeri

PROJE DETAYLARI

Adana ticaret odası hizmet binası esasen kentin iki ana arteri olan Turhan Cemal Beriker bulvarı ve 60012 sokağına yönelik temsili cephe verecek ve bu yönlerdeki yaya akışlarını karşılayıp, birleştirecek biçimde tasarlanmıştır. Dolaşım bütünlüğü içinde oluşturulan üst ve alt zemin katlar yoluyla zemin düzlemleri tümüyle kentsel dış mekan yaşantısını besleyecek lokal – konferans salonu – sanayi müzesi ve fuayeler gibi sosyo – kültürel işlevlere ayrılmıştır. İki ana arterdeki yaya akışını yapı içinden birleştiren “iç sokak” aynı zamanda ileride müzeye dönüşecek milli mensucat fabrikasına yönelik olarak da doğrultu vermektedir.

Konferans salonu ve fuayelere yönelik galeriler, iç boşluklar ve örtülü teraslar yapıyı ve iç mekanı zenginleştiren temel unsurlardır. Tasarımın bu biçimiyle çalışanlara motivasyon verecek çağdaş bir çalışma ortamı sunacağı düşünülmektedir.

Tasarımda ihtiyaç programında belirtilen tüm mekanlara istenen sayı, büyüklük ve nitelikte yer verilmiş olup, başta yangın, sığınak, otopark olmak üzere tüm yönetmeliklere ve imar koşullarına uyulmuştur.